Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Szélsőséges tartalmakat és náci szimbólumokat küldtek egymásnak a rendőrök Hessen tartományban, feloszlatták az egységet.
A hesseni tartományi parlament várhatóan még a héten a belügyi bizottság rendkívüli ülésén veszi napirendre annak a húsz frankfurti rendőrtisztnek az ügyét, akik ellen nemrég nyomozás indult tiltott szélsőséges üzenetek megosztása miatt. A vád szerint
A rendőri egység három vezető tisztségviselőjét is vádolják az ügyben. Ők ugyan közvetlenül nem vett részt a tiltott tartalmak megosztásában, de mint a csoport felettesei nem állították le az üzenetváltást. Így összesen húsz frankfurti SEK, azaz a Speciális Bevetési Kommandó rendőrtisztje ellen folyik nyomozás. Hessen tartomány belügyminisztere elfogadhatatlan mulasztásnak nevezte a történteket. A CDU színeiben politizáló Peter Beuth szerint a rendőrségnek nem lehet aktív tagja olyan személy, aki tiltott tartalmakat oszt meg, ezért is volt szükség a teljes SEK-egység feloszlatására.
A baloldali Die Linke és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) az eset miatt Beuth lemondását követelték.
Nancy Faeser a hesseni SPD elnöke úgy véli, a SEK feloszlatásával a probléma gyökere nem szűnt meg: minisztériumi szinten is új vezetői kultúrára van szükség. Stephan Müller a hesseni Német Szabaddemokrata Párt (FDP) belpolitikai szóvivője szerint is Beuth belügyminisztert terheli a felelősség a nem működő vezetői kultúráért és az újabb kudarcért.
Mathias Wagner a hesseni Zöldek frakcióvezetője ugyanakkor ennél is tovább ment, a politikus ugyanis azt hangsúlyozta, hogy Németországban és Hessen tartományban a jobboldali szélsőséggel kapcsolatban intézményi probléma körvonalazódik, hiszen most már többről van szó, mint egyedi esetről. A rendőrség túlnyomó többsége elkötelezett és nélkülözhetetlen munkát végez, az ügyet azonban nem szabad elbagatellizálni. Egyedül az AfD ellenezte Beuth belügyminiszter döntését, a radikális párt szerint meg kellett volna várni a nyomozás eredményét még mielőtt elbocsátásokra került volna sor.
A frankfurti ügyészség és a tartományi bűnügyi rendőrség tájékoztatása szerint hat személy esetében nemcsak házkutatás volt, hanem munkahelyükön, azaz a frankfurti rendőrkapitányságon is ellenőrzésre került sor.
A szélsőséges üzenetváltásokra egy 38 éves Rajna-vidék-Pfalz tartományban élő rendőr ellen korábban indított nyomozás során derült fény,
aki egyben a frankfurti különleges egység tagja is volt. A férfit gyermekpornográfia birtoklásával és terjesztésével gyanúsították, amiatt telefonos üzeneteit is átvizsgálták. A tartalmának kiértékelése során a hatóságok olyan szélsőséges üzenteket és képet tartalmazó beszélgetésekre bukkantak, melyekre a mostani nyomozás során a frankfurti ügyészség hivatkozik.
Tavaly szeptemberben Észak-Rajna-Vesztfália tartományban is volt hasonló botrány, melynek keretében Herbert Reul (CDU) tartományi belügyminiszter átfogó vizsgálatot rendelt el. A több hónapos vizsgálat során derült ki, hogy
A Hessen tartományban kitört botrány nem vet jó fényt a kereszténydemokrata vezetésű tartományra, ezt – a reakciókból ítélve – a baloldali pártok ki is használják. A rendőrséggel kapcsolatos aggályok felerősödése az Egyesült Államokban is tapasztalt rendőrellenes, szélsőbaloldali retorikát is meghonosíthatja Németországban, ami komoly hatással lehet a szeptemberi szövetségi választások kimenetelére.
Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: BORIS ROESSLER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP